Szkoła Podstawowa w Radzewie

75-lecie bohaterskiej śmierci Stanisława Woźniaka

75-lecie bohaterskiej śmierci Stanisława WoźniakaMimo deszczu, wiatru i chłodu uczniowie naszej szkoły
uczcili pamięć wspaniałego Kórniczanina, Stanisława Woźniaka.

5 października 1942, na terenie gazowni, Stanisław Woźniak wskoczył do kadzi z gorącą smołą. Zginął od razu. Ta śmierć miała wielki sens. Przed śmiercią Woźniak prosił kolegów, by – przesłuchiwani – najcięższymi zarzutami obciążyli jego. Zgodnie z tą wolą wielu konspiratorów kórnickich przyznawało się do drobnych przewinień, a tymi głównymi obciążali Woźniaka. Wśród świadków tamtych dni był pan Bolesław Drożak, który w bardzo interesujący sposób opowiadał historię tamtych zdarzeń. Śmierć Woźniaka uratowała życie Bolesława Drożaka, który na tą uroczystość przyjechał z Warszawy, gdzie obecnie żyje w Warszawie.
Uczestniczyli w tym wydarzeniu: Stanisław Bartkowiak, Monika, Emilia i Adam Fiedorczyk, Milena Najewska.

Opiekunka Joanna Fiedorczyk

 

Created by TMPSC